sosyal medya yönetimi
eticaret paketleri
seo paketleri
web tasarım
sosyal medya uzmanı
kamu personeli alımı
memur alımı
işkur iş ilanları
personel alımı
bekçi alımı
askeri personel alımı
polis alımı
kamu personeli alım ilanları
özel sektör ilanları
teknoloji haberleri
İnternetten Para Kazanmaya Hazır mısın ?

Blog Yazarak İnternetten Para Kazanmak

Blog Yazarak İnternetten Para Kazanmak

İnternetten para kazanmak gerçekten mümkün mü? Tabiki  evet ! Blog Yazarak İnternetten Para Kazanmamaya başlayabilirsiniz . Günümüzde internetten para kazanabilirsiniz. Ama , maalesef bu iş sanıldığı kadar kolay ve basit değil. Neredeyse tüm yeni neslin tek hayali internetten her ay milyon dolarlar kazanmak.  “ İnternetten Para Kazanma ” başlığına göz atıyorsanız, ne yazık ki hayallerinizin burada son bulduğunu söyleyebiliriz. Bu satırları okuyan bir kişi, internetten para kazanma mantığını kafasında canlandırabilir ve bu gelecek planlarını doğru ve sağlıklı bir şekilde yapabilir. Şunu unutmayın; çok iyi bir akıllı telefon üretebilirsiniz ancak her şeyi doğru planlayıp, yeterli reklam ve tanıtımı yapmazsanız, müşteriler sizin akıllı telefonunuzu değil rakibiniz akıllı telefonunu satın alır.

Blog yazarak para kazanmak mümkün mü? Evet, yanlız açılan her 100 blogdan sayfasından sadece 3 tanesi amacına ulaşabiliyor.

Blogdan para kazanmak için binlerce rakiple yarışmanız gerekecektir. Rakipleriniz çok  dişli, para kazanmak için en iyilerin arasına sızmanız şart. Neden? Çünkü Google sadece en iyilere öne çıkarıyor .

Abartılı söylemlere, süslü yalanlara inanmayın. Eğer zora gelmeyen, çabuk sıkılan bir yapınız varsa lütfen bu işe bulaşmayın.

Bugün blog açtım, yarın gelsin paralar şeklinde ilerlemiyor işler . Bugün açtığınız blog, en iyi ihtimalle 10 ay sonra para getirmeye başlar. Eğer seçtiğiniz sektör verimli ise bir de işler yolunda giderse, üzerine koyduğunuz sürece bir daha sırtınız yere gelmez.

Blog Yazarak Para Kazanma Yolları

Blog konusu ve kazanç modeli birbiriyle uyumlu olmalıdır. Bunu ilerleyen süreçte açıkladım. Önce elimizdeki blogdan para kazanma yollarını inceleyelim. Hangi konuda yazmak istediğinize buna göre karar verirsiniz.

1. Reklam alarak  blogdan para kazanmak

 

İlk olarak talep gören, ancak rekabetin düşük olduğu bir sektör bulmak gerekiyor. Biz marketing tabiri ile buna niş pazar diyoruz.

Burada amaç, belli bir kitleyi hedef alarak pazarı olabildiğince daraltmak ve böylece rekabeti minimum seviyeye indirmektir. Zaten niş pazar, belli bir talep sebebiyle ortaya çıkan, pazar içinde mini pazar olarak özetlenebilir.

Niş pazar bulduktan sonra doğru strateji ile bu pazar için blog açmanız lazım. Konu belli, talep var, rekabet düşük, satış ortaklığı yapacak ürün var, işte size blogdan para kazanma fırsatı.

Aslında blog yazarlığı ve satış ortaklığı birlikte kullanıldığında, internetten para kazanmak için en güçlü silaha sahip olursunuz.

Ayrıca bu uygulamada yüz binlerce insana ulaşmak gibi bir kaygınız yoktur. Potansiyel müşteriye doğrudan erişmenizi sağlayacak niş bloglar, günlük 2000 tekil ziyaretçi alsa bile asgari ücretten iki-üç daha fazla para kazandırır.

2. Adsense ile blogdan para kazanmak

İnternet reklam sektöründe blog sahipleri yayıncı olarak bilinir. Bu gruba hizmet eden dünyanın en gelişmiş reklam servisi ise şüphesiz Google Adsense. Bu reklam servisi ile çalışmaya karar veren blog sahipleri, tıklama başına para kazanır.

Çok güçlü blog siteleri bu sayede kazanç sağlıyor, fakat basit bir proje olumlu sonuç vermez. Eğer blog yazarak para kazanmak için Adsense seçilmiş ise pek çok kategori üzerine binlerce makale yazmak gerekiyor.

Adsense, sizin blog içeriğinizi analiz ederek tam uyumlu reklam yayını yaptığından dolayı tıklanma oranları son derece iyidir. Fakat reklam yayını yaptığınız blog, çok zengin içeriğe sahip olmalı ki bol ziyaretçi çeksin.

Her tıklanan reklam başına bir miktar kazanç getiren bu sistemde, genelde ekip çalışması gerekir. Çünkü tek başına sürekli gündemi takip edip her gün onlarca özgün içerik üretmek kolay değildir.

Kişisel fikrim, bunca çabaya rağmen kazancın biraz az olduğu yönünde. Yüz binlerce ziyaretçisi olan blog üzerinden reklam yayınlamak mantıklı olabilir, fakat bu kadar popüler olmak için harcanan emek, sermaye ve zaman dikkate alındığında, kazanç beklentileri karşılamıyor.

3. Reklam alarak blogdan para kazanmak

Ziyaretçi sayısı yüksek olan ve özellikle belli bir sektöre yönelik içerik üreten blog siteleri, sektöre yönelik üretim yapan firmaların ilgi odağı olmaya adaydır. Bu tür projeler aynı zamanda burada saydığımız üç kazanç modelini birlikte uygulamaya elverişlidir.

Örnek: Otomobil tutkunuz nedeniyle sektöre hakim olduğunuzu ve yeni otomobil modellerini her açıdan inceleyen bir blog açtığınızı hayal edelim. Eğer çok ciddi çaba gösterirseniz zamanla bu blog popüler olabilir. Ve bu popülarite sektörden reklam teklifleri almanıza neden olur.

Ayrıca, bu reklam teklifleri yanında Adsense reklamları yayımlayabilir ve sektöre yönelik satış ortaklığı tekliflerini de değerlendirebilirsiniz.

Tek bir sektör üzerine oynamak her zaman çok daha iyidir, ancak burada odak noktamız düşük rekabet, yüksek kazanç olmalı. Bazı konular blog yazarak para kazanmak için ideal gözükebilir, fakat sizden önce oraya binlerce girişimci yuvalanmış olabilir. Bu nedenle önce rakip analizi yapmak şart.

Blog Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

1. Konu Belirlemek

Konu seçerken yukarıda maddeler halinde saydığımız kazanç modelleri dikkate alınarak proje oluşturulur. Eğer tek başınıza blog yazarak para kazanma hedefiniz varsa, en iyi seçim satış ortaklığı olacaktır. Çünkü genel bir blog ile editör desteği almadan başa çıkmak çok zor.

Oysa, tek bir sektör üzerine oynamak daha kısa sürede sonuç verir. Bunu kocaman bir süpermarket açmak yerine, sadece manav açmak gibi düşünün. Aslında her ne kadar küçük projeler gibi gözükseler bile, hedef kitleyi tam isabet alan niş bloglar, aylık 25  bin TL gibi büyük kazanç getirebiliyor.

İlk olarak blog üzerinde hangi konuya odaklanmanız gerektiğine karar vermeniz lazım. Bunu ciddi bir araştırma yaparak kendiniz bulmak zorundasınız. Çünkü kimse yakaladığı fırsatı paraya çevirmek yerine size peşkeş çekmez.

Blog için nasıl karlı bir konu bulunur?

Tüm dünyada blog yazarak para kazanan çok sayıda insan var.

Gerçek şu ki, insanlar bazı şeylerle ilgileniyorlar ve onlara kaliteli bilgi ve ihtiyaçlarına yönelik kaliteli bir ürün sunabilirseniz, para kazanabilirsiniz.

Bir konu üzerinde karar vermeden önce bilmeniz gereken birkaç sır vardır.

İşte karlı bir konu bulmak için 5 adım:

a. Popüler bir pazar seçin

İlk olarak, en kazançlı konuların büyük bir çoğunluğu 4 kategoride yer almaktadır: ‘’para’’, ‘’ilişkiler’’, ‘’sağlık’’, ‘’nasıl yapılır’’.

Para: Dijital pazarlama, iş fikirleri, finans, borsa vb. İçinde para olan her konuyu içerir.

İlişkiler: Arkadaşlık, aşk vb. İnsan ilişkilerini içerir.

Sağlık: Kilo vermek, sağlıklı beslenmek, fitness vb. Konuları içerir.

Nasıl Yapılır: Burada insanların cevap aradığı karmaşık sorunlara çözüm sunmaktan bahsediyorum. Örneğin ‘’blog nasıl açılır’’, ‘’blogdan nasıl para kazanılır’’ gibi.

Bir konu üzerinde karar veriyorsanız ve bu kategorilere makul bir şekilde koyamazsanız, karlı olduğundan %100 emin olmalısınız. Ancak, daha da daralmadan önce bu dört kategoriden başlamanızı öneririm.

b. Aşağı doğru daralt

Burası çoğu insanın başarısız olduğu yerdir. Ciddi şekilde daraltmadıkça “kilo vermek” konulu bir web sitesini Google’da sıralayamazsınız. Çünkü çok rekabet var.

Örneğin, ”göbek nasıl eritilir”, ”kalça nasıl eritilir” veya “hamilelik kiloları nasıl verilir” gibi konulara doğru inmelisiniz.

Bunu daraltarak, sadece arama motorlarında sıralama şansınız daha iyi olmakla kalmaz, aynı zamanda hedefli trafik alacaksınız.

Daraltarak, trafik oluşturacak uzun kuyruklu anahtar kelimeler de oluşturabilirsiniz. Hatırlamanız gereken en önemli şey, aradığınız bir “hedef” bulmanız gerektiğidir.

Çok fazla kaynağınız yoksa, çok özel bir grup insana (göbek nasıl eritilir) hitap ederek başlayın.

c. Yanıltıcı analiz

Tamam, burası birçok insanın yanlış anladığı başka bir alandır. Kimsenin reklam yapmadığı bir konu içindeyseniz, o zaman çok karlı olmayabilir.

Google’da hemen hemen her şeyi aradığınızda reklamların açıldığını biliyorsunuz. Peki, reklamların ortaya çıkmadığı şaşırtıcı miktarda anahtar kelime olduğunu biliyor musunuz?

Hemen “röportaj soruları” yazarak bir arama yapın.

Bu aramayı yaptığımda karşıma tek bir reklam bile çıkmadı. Bunun nedeni, karlı olmadığı için kimsenin reklam için para harcamaya yanaşmamasıdır.

Bu, birçok insanın aradığı bir anahtar kelime olmasına rağmen pek karlı değildir. Dünyanın en büyük uzmanı olsanız bile ondan para kazanmak zor olacaktır.

d. Uzmanlığınız içinde bir konu seçin ve keyfini çıkarın

Karlı olmasının yanında bir de konuşmaktan hoşlandığınız bir alan seçmeniz gerekiyor.

Öyleyse, vücut geliştirmeyi yaşam hedefiniz haline getirdiyseniz, neden bu konuda bir blog oluşturmuyorsunuz?

Zamanla sadık okuyucularınıza satabileceğiniz bir sürü ürün bulabilirsiniz.

Birçok pazarlamacı konularını beğenmedikleri için başarısız oluyor. Keyif almadığınız bir konuda içerik oluşturmak her zaman kolay değildir.

Tüm gün bir makale yazmanız gerekebilir, çünkü işler karmaşık olabilir, özellikle de kaliteli bilgi söz konusu olduğunda.

Bu yüzden yazmayı önemsemediğiniz bir konu seçin.

Bütün gün blogdan para kazanmak hakkında yazabilirim. Ayrıca bu konularla çok ilgileniyorum, bu yüzden içerik oluştururken daha fazla şey öğreniyorum.

Birçok pazarlamacı başarısızdır, çünkü yazdıkları blog için arzuları yoktur.

e. Biraz araştırma yapın

Favori arama motorunuzda hızlı bir arama yapın ve sizinkine benzer bir konuyu ele alan başarılı blogları bulun.

“göbek nasıl eritilir” fikrini seçmek istediğinizi varsayalım, diğer blogların bu konuyu işleyerek neler yaptığına bakın.

Kısa bir süre içinde öğrendikleriniz karşısında şaşkına döneceksiniz. İnsanların bundan para kazanmakta zorlandığını fark ederseniz, başka bir şey bulun.

Hatırlanması gereken en önemli şey, insanların her gün blogdan çok para kazandıklarıdır.

Bununla birlikte, kaliteli içerik sağlayabileceğiniz karlı bir konu seçin. İnsanlar sizden öğrenmeye çalışırken konu hakkında bilgili olduğunuzdan emin olun.

Sonunda bir konu seçmeden önce her zaman kendinize “Bu iyi bir fikir mi?” Diye sorun.  Ayrıca, belirli bir grup insanı hedeflemek için daralttığınızdan emin olun.

Ayrıca konu seçimini her zaman yetenek setleriniz etrafında yapmaya çalışın. Çünkü hiç bir fikriniz olmadığı halde finans gibi bir konuda sırf kazançlı diye blog açmak anlamsızdır.

Finans konusunda eğitimli olmadığınız halde bu konuda makale yazmak sizce de saçma olmaz mı? Zaten bilmediğiniz bir şeyi ziyaretçiye nasıl aktaracaksınız.

Tabii ki araştırma yaparak bir şeyler yazılabilir ama ziyaretçiyi tatmin etmeniz çok zor. Çünkü finans gibi ağır konular bu alanda eğitim almayan birini aşar.

Uzmanı olmadığınız halde sadece araştırma yaparak içerik yazılacak konular elbette var. Bunlar hedef olarak seçilebilir ama finans gibi zor işlere, sağlık gibi hassas konulara veya teknik bilgi isteyen ince işlere bulaşmayın.

2. Blog Açmak

Blog konusu bulduktan sonra yazacak yer bulmak zor değildir. Blogger gibi ücretsiz servislerde kuruş masraf yapmadan hemen yazmaya başlayabilirsiniz. Deneme amaçlı projeler için Blogger işinizi görecektir, fakat gerçekten blogdan para kazanmak istiyorsanız tavsiye etmiyorum.

Eğer niyetiniz profesyonel blog yazarlığı yapmak ise en iyisi biraz masraf yaparak WordPress tabanlı bir blog sitesi kurmaktır. WordPress, dilediğiniz domain ile hosting üzerine blog temalı siteler kurmanızı sağlıyor.

Web üzerinde yayın yapan blog tabanlı web siteleri (neredeyse hepsi), WordPress ile kurulmuştur. Açık kaynak kodlu olmasından dolayı binlerce insan tarafından tema ve çeşitli uygulamalar geliştirilen ve bunların büyük bir kısmı ücretsiz olan WordPress, seo açısında en iyi seçenektir.

WordPress ile blog kurmak için domain ve hosting  satın almanız gerekiyor. Bunların size toplam yıllık maliyeti 400 TL kadar olacaktır. Bundan çok daha ucuzu var, ancak kaliteli ve kullanıcı dostu bir hosting gerekiyor.

Domain adını seçerken de dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Kısa, telaffuzu kolay, akılda kalacak, konu ile doğrudan ilişkili olan, hatta mümkünse içinde yükselmek istediğiniz anahtar kelime geçen bir domain alın.

3. İçerik Üretmek

Blogdan para kazanmanın sırrı, kaliteli içerik olarak özetlenebilir. Tam arama motorlarının istediği gibi taze ve özgün yazılar yazmanız gerekiyor. Sayı konusunda fazla sıkıntı yapmanıza gerek yok. Haftada 3-5 makale yayınlamak uygundur.

İlk üç ayı atlattıktan sonra bunu haftada bir veya 15 günde bir yapmanız yeterli olacaktır. Hatta içerikler yeterince yorum alıyor ise 3 ayda bir yazmanız bile yeterli oluyor.

Eğer kaliteli makale yazmayı alışkanlık haline getirirseniz, bunlara zamanla bol miktarda yorum alma şansınız da olur. Yorumlar, içeriği daha zengin, özgün ve güncel yaptığı için değerlidir. Bol yorum alan içerikler, arama motorları tarafından hemen fark edilir.

Böylece yorumların desteği ile otomatik olarak arama motorlarında zirveyi zorlamaya başlarsınız. Sonuçta değersiz içeriğe yorum gelmediğini Google anlayacak yeteneğe sahip. Bu nedenle içerik kalitesi kadar gelen yorumlar da değerlidir.

Blogdan para kazanma projenizi hayata geçirirken, şüphesiz sizi en fazla yoracak olan şey özgün içerik yazmak olacak. Bu bazen gerçekten o kadar sıkıcı bir hal alıyor ki, sırf bu yüzden pek çok proje yarıda bırakılıyor. Blog siteleri, özgün içerik ile ön plana çıkan özel projelerdir. Her blog yazarı kendi tarzında yazar.

Önemli olan okuyucuya istediği bilgiyi kendi tarzınız ile en iyi şekilde aktarmaya çalışmaktır. Sırf içerik olsun diye yazılacak her makale size bir katkı sağlamaz. İnsanlar aradıkları anahtar kelimeler için uygun içeriği buldukları zaman tatmin olurlar. Tüm bunlar arama motorları tarafından takip ediliyor. Ziyaretçiyi kandırmaya yönelik yapılan her girişim, blogdan para kazanma projenize zarar verir.

4. Tanıtım Çalışmaları

İlk üç ay boyunca sadece özgün içerik ile beslenen blog siteleri, bu aşamadan sonra arama motorları için uyumlu hale getirilir.  Tüm bu çalışmaya bir bütün olarak SEO adı veriliyor.

Daha iyi kullanıcı deneyimi için içerik ve tasarım olarak iyileştirme yaptıktan sonra, özellikle sosyal medya tanıtım için idealdir. Forum siteleri başta olmak üzere çeşitli mecralarda satılan backlink paketleri asla bir fayda sağlamaz.

Blog yazarak para kazanmak için SEO kavramını çok iyi bilmeniz lazım. Aslında kilit nokta bu kavram üzerine kurulu. Eğer blog, SEO uyumlu değilse arama motorları sizi yok sayacaktır. Bu durumda dünyanın en güzel blog tasarımı size ait olsa bile, aslında sahip olduğunuz hiçtir.

Önce blog, içerik olarak biraz zenginleşmeli ve daha sonra başta sosyal medya olmak üzere tüm mecralarda tanıtım yapmanız gerekir. Facebook, Twitter, Youtube, İnstagram, forumlar, ilan siteleri, diğer bloglar ve daha pek çok alanda blog sitenizi tanıtarak, hızla arama sonuçlarında yükselmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Madem ki blogdan para kazanmak istiyorsunuz doğal olarak ilk aşamada biraz sıkı çalışmak lazım. Altı ay gibi bir süre sonra belirli bir miktar kazanç gelmeye başlar ve bu sizi fazlasıyla motive edecektir. Siz elinizden geleni yaptığınız sürece blog zamanla daha fazla ziyaretçi almaya başlar.

Blogdan Para Kazanmak İçin Diğer Ayrıntılar

1. Kopya içerik ile beslenen blog siteleri zirve yarışında her zaman dipte kalmaya mahkumdur. Kesinlikle özgün olmak şart. Sizin yazmak istediğiniz konuyu daha önce yüzlerce kişi kaleme almış olabilir. Hiç sorun değil.

Önemli olan ziyaretçiye en iyisini vermek değil mi? Derin bir araştırma yaparak tüm rakipleri bertaraf edecek kalitede içerik yazmak mümkün. Rakiplerden içerik çalmak yerine, çok daha iyisini yazarak zirveye oynayın.

2. Yazdığınız her bir makale kullanıcı odaklı olmalıdır. Eğer gelen ziyaretçi blog içerisinde yeterince kalmıyorsa, bu iyi bir kullanıcı deneyimi sunmadığınız içindir. Bu durumda yazdıklarınız kalite açısından yetersiz kalıyor olabilir.

Akıcı, anlaşılır ve mantıklı bir şekilde içerik üretmek kullanıcı deneyimini zirveye çıkarmak için en iyi yöntemdir. Blogdan para kazanmak için mutlaka sayfalar dolusu makale yazmak zorunda değilsiniz, amaç ziyaretçiyi memnun etmek olmalı.

3. İçerik, blog konusu veya kategori ile uyumlu olmalıdır. Aynı zamanda içerik ile başlık arasında uyum olmayan yazılar başınıza bela olabilir. Şu anda ziyaret ettiğiniz blog, içerik olarak internetten kazanç üzerine yayın yapıyor. Bunu göze alarak makale yazmaya çalışıyorum. Yapmanız gereken bundan ibaret.

4. Blog konusu sürekli içerik üretmeye elverişli ise bol miktarda özgün makale yayınlamak size daha fazla ziyaretçi getirir. Fakat, aynı şeyleri farklı başlıklar altında yazmak blogdan para kazanma projenizi batırır.

5. Potansiyel müşteriyi hedef almak çok önemli. Eğer amacınız blog üzerinden satış ortaklığı yapmak ise, en kısa yoldan hedef kitleye ulaşmanız şart. Bunu şöyle açıklamak istiyorum; bayan ayakkabı modası üzerine bir blog yazdığınızı düşünün. Eğer kaliteli ürünleri olan bir ayakkabı markasına satış ortağı olursanız, bu blog size kesin para kazandırır.

Özellikle şu indirim odaklı online alışveriş siteleri oldukça cazip komisyon fırsatları sunuyor. Verdikleri komisyon %10 ile %15 arasında değişiyor ve çok kaliteli markaları indirimli sattıkları için talep çok fazla oluyor.

Sizin bayanlara hitap eden ayakkabı modası temalı blog siteniz, günde 2000 ziyaretçi alırsa size ortalama olarak aylık 3000 TL para kazandırır. Çünkü burada doğrudan ayakkabı almaya hevesli olan bayanlara ulaşmış oluyorsunuz. Bu insanlar böyle bir talep içerisinde olmasalar, zaten ‘’bayan ayakkabıları’’ gibi bir arama yaparak sizin blog sitenizi ziyaret etmezler.

Burada doğrudan hedefe ulaştığınız için sizin blog sitenizi ziyaret eden her 100 kişiden biri ürünlerden birini mutlaka satın alacaktır. Bu istatistiksel bir değerdir ve ortaklık yaptığınız ürünün kalitesine ve fiyatına göre fark olabilir.

Peki, burada masrafınız ne olacak? Sıfır. Çünkü ürünleri hedef kitleye tanıtmak için reklam vermek yerine, size Google tarafından gönderilen doğal ziyaretçileri kullanıyorsunuz.

Şahsen blogdan para kazanmak isteyenlere kişisel tavsiyem, reklam yayınlamaya çalışmak yerine online satış ortaklığı yapmalarıdır. Elinizde blogdan para kazanmak için böyle güçlü bir silah varken ve bedava satış ortağı olacak binlerce ürün varken, macera peşinde koşmaya hiç gerek yok.

Blog ile web sitesi arasında ne fark vardır?

Blog yazarlığını bu denli özel yapan en büyük etken, Google ve diğer arama motorları tarafından klasik web sitelerine oranla daha fazla değer görmeleridir. Bu değeri hak etmelerinin sebebi ise, sürekli taze bilgiler ile beslenmeleri ve en önemlisi özgün olmalarıdır.

Klasik web siteleri genel olarak kurulduktan sonra çok nadir olarak güncellenir. Bunların amacı; şirket bilgilerini, faaliyet alanlarını ve resmi iletişim kanallarını insanlara ulaştırmaktır. Blog siteleri, genel olarak güncel ve özgün yayın anlayışı ile hareket ettikleri için arama motorları tarafından daha çok ziyaretçi alırlar.

 Sonuç ?

Burada bahsi geçen proje (blog yazarak para kazanmak) orta vadeli bir yatırım olarak düşünülmeli. Eğer kısa dönemde para kazanmaya yönelik bir girişim istiyorsanız, farklı internetten para kazanma yolları ile devam etmeniz gerekiyor.

Çok fazla rakip olmayan bir konu seçmiş olsanız bile, blog yazarak para kazanmak için 9 ay gibi uzun bir zaman lazım. Bu süre arama sonuçlarında yer edinmek için gereklidir. Belki daha kısa sürede sonuç almak mümkün olabilir, ancak kalıcı veya devamlı kazanç istiyorsanız sabırlı olmanız lazım.

Geçmişte sadece bir hafta gibi kısa sürede zirveye çıkan projeler, artık çok daha zeki olan arama motorları tarafından her yönüyle analiz edilerek sıralamaya sokuluyor. Eğer SEO adı verilen kavramı biraz biliyorsanız, aslında söylemek istediğimi çok daha iyi anlarsınız.

Günümüzde arama motorları, kullanıcı deneyimi odaklı yeni bir algoritma üzerine yoğunlaştı. Zirveye çıkmak isteyen herkes önce ziyaretçilere iyi deneyim yaşatmak zorunda. Bu yüzden ilk hedef para kazanmak değil, ziyaretçiyi tatmin etmek olmalı.

Yukarıda yazdıklarım belki konuya her ayrıntısı ile anlatmıyor olabilir, ancak en azından ne tür bir macera içine gireceğinizi bilmenizi sağlamak için yeterli. Uzun vadede devamlı para kazandıran bir proje olmasına rağmen, emek, sabır ve düzenli çalışma olmadan blog yazarak para kazanmak imkansız.

Blog yazmak eğlenceli ve bir o kadar kazançlı olmasına rağmen bazen içerik üretmek insanı çileden çıkarıyor. Büyük hevesle başlayan milyonlarca blog projesi sırf sahipleri yazmaktan bıktığı için kaderine terk ediliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Kazanmaya Hazır mısın ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM